Header image Hej, Hej Rybacy!
Strona byłych studentów Wydziału Rybactwa Morskiego
Gadulec - forum Rybaków i Sympatyków
      Strona główna : : Galeria : : Forum
Teraz jest Pt mar 29, 2024 12:46 am

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt lip 27, 2012 5:56 pm 
Offline
Kortowski Absolwent

Dołączył(a): N mar 04, 2012 4:20 pm
Posty: 12
Przeglądając od czasu do czasu w internecie pomniki poświęcone rybakom ( a jest ich trochę, zwłaszcza w USA np. w Gloucester, Mass.) doszedłem do wniosku,że Szczecin - tak dbający w ostatnich latach o poprawę swego wizerunku - zapomina coraz bardziej o tym, czym powinien się chlubić. Mam na myśli wspaniałą , kilkadziesiąt lat liczącą epopeję
rybołówstwa- nie dalekomorskiego , jak się potocznie utarło mówić , a oceanicznego. Szukanie i odnajdywanie coraz to nowych łowisk na wszystkich szerokościach geograficznych, wprowadzanie na rynek krajowy ryb i bezkregowców morskich dotąd zupełnie nieznanych - to przypomina - zachowując proporcje - wyprawy portugalskie , czy angielskie sprzed kilku wieków.
Ta legenda powinna zostać wyeksponowana, stanowi chlubną kartę w dziejach polskiego Szczecina. Marzy mi się
wspaniały pomnik w tym porcie, który w symboliczny sposób pokazywał by mieszkańcom i turystom ,jak przebiegała ekspansja, jak przez jedno pokolenie glob stał się dla naszych rybaków jeziorkiem. Daty, nazwiska bohaterów tego fenomenu oraz hołd tym, którzy z morza nie wrócili.
P.S.Obecnie mamy przy Placu Grunwaldzkim pomnik marynarza, bez podpisu, który z niczym szczególnym nie kojarzy się.
Szkoda !


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N lip 29, 2012 1:38 pm 
Offline
Kortowski Absolwent

Dołączył(a): N mar 04, 2012 4:20 pm
Posty: 12
Znalazłem dobre fotki wspomnianego w poprzednim tekście pomnika w Gloucester, Mass.,USA, na stronie :www.hmdb.org/marker.asp?marker=36364. Miłego oglądania !


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lip 30, 2012 9:17 am 
Offline
Pierwszy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2006 2:25 pm
Posty: 1825
Lokalizacja: Szczecin -Kozacka Góra
Lokalizacja pomnika >klik 1<
Zdjęcia >klik 2<

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt sie 07, 2012 4:12 pm 
Offline
Kortowski Absolwent

Dołączył(a): N mar 04, 2012 4:20 pm
Posty: 12
Na mój post z 30 lipca nie było żadnej reakcji, co nie jest winą PT Uczestników forum ,a moją. Muszę więc swój poprzedni tekst uzupełnić, bo moglem być źle zrozumiany. Twierdzę, że Szczecinowi - miastu, które było przez wiele lat głównym ośrodkiem rybołówstwa dalekomorskiego z uwagi na istnienie w nim PPDiUR Gryf, Transoceanu, Zjednoczenia Gospodarki Rybnej, Wydz. Rybactwa Morskiego WSR oraz WSM ( i jej poprzedniczek) i BHZ Rybex brak jest materialnych nośników historii tej branży. Jakie są bowiem najwazniejsze nośniki historii dla floty : statki. Nie szukając daleko, w Gdyni znajdziemy okręt "Błyskawica"swiadczący o historii naszej marynarki wojennej podczas II wojny światowej, m/s Sołdek - pierwszy zwodowany po wojnie w Polsce statek marynarki handlowej i "Dar Pomorza" świadczący o naszych dokonaniach w żeglarstwie morskim. Niestety, rybołówstwo dalekomorskie pozbyło się swojej floty bezpowrotnie, nie pozostawiając żadnej jednostki, by został materialny ślad chwały tej niezwykłej branży. Statki, ktore zaprojektowano, zbudowano w Polsce, które pływały pod polską banderą pod wszystkimi szerokościami geograficznymi w pośpiechu sprzedano, często w cenie złomu, by zaspokoić bieżace zobowiązania upadających przedsiębiorstw. I nie można się dziwić syndykowi, że działając zgodnie z prawem sprzedawał majątek, w tym trawlery - przetwórnie, by zaspokoić wierzycieli, w tym instytucje skarbu państwa. Należy krytycznie spojrzeć na obojętność władz miasta i województwa, które nie dostrzegły, że nasze trawlery moglyby stac sie nie tylko świadectwem niedawnej historii, ale niebywałą atrakcją turystyczną dla miasta i regionu. Oto bowiem wkrótce po wyprzedaniu floty rybackiej powstaje w Szczecinie Muzeum Techniki, gdzie gromadzi się różnorakie środki transportu lądowego, w tym stare tramwaje, autobusy, samochody i motocykle (najlepiej jeszcze produkowane przez Niemców). Muzeum ma być atrakcja turystyczną i staje się nią, ale dlaczego w mieście portowym, brak zabytkowych statków rybackich (poza żółtymi łodziami na zapleczu Muzeum Narodowego)?
Ponieważ żaden już żaden trawler B-418, B-407, czy ostatni juz nabytek "Gryfu" - Sargan z serii B-672 nie stanie się obiektem muzealnym i nigdy juz ich nie zobaczymy, pozostaje nam tylko zrobić coś symbolicznego ;
postawić pomnik sławiący dokonania polskich pracowników rybołówstwa na całym świecie. Oto w skrócie geneza mojej idei.Dziękuję za uwagę i czekam na komentarze. Szkoda,że żaden ex-rybak ( a jest ich dziesiątki tysięcy w Szczecinie i w całym kraju, a nawet za granicą) nie będzie mógł pokazać swoim dzieciom, czy wnukom,miejsca, w którym ciezko pracowal, gdzie przezywal straszliwe sztormy, gdzie zostawil wiele swojego zdrowia, gdzie tesknil za najblizszymi.....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt sie 14, 2012 12:16 pm 
Offline
Pierwszy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2006 2:25 pm
Posty: 1825
Lokalizacja: Szczecin -Kozacka Góra
Do pełni szczęścia niezbędne są "tylko":

1. Wybór lokalizacji (miasto i miejsce w tym mieście),
2. Projekt(y),
3. Źródło(a) sfinansowania.

ad. 1. Preferowany Szczecin, ale konkretnie gdzie? A może Trójmiasto znów nas wygryzie? A może jednak w Świnoujściu? A dlaczego nie w Warszawie lub np. w Zakopanem? (większa oglądalność :wink: A jak w Szczecinie, to w którym miejscu? A może Cmentarz Centralny :roll: Już na tym etapie może zacząć się niezła awanturka :wink:
ad. 2. To też wymaga nakładów finansowych.
ad. 3. ....... .... ....

Bez sponsorów ani rusz....

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sie 24, 2012 2:00 pm 
Offline
Pierwszy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2006 2:25 pm
Posty: 1825
Lokalizacja: Szczecin -Kozacka Góra
Tymczasem na FB:
Janusz Moczulskidodał(a) wpis w obszarze Ryszard Oster
około godziny temu:
[....] nazwa The Hand of Fate Fishermen Lost at Sea Memorial
odsłonięty w 2012 r. w Madeira Beach na Florydzie, USA.
Szczególy na stronie:

http://www.roadsideamerica.com/tip/33451

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz wrz 13, 2012 9:35 pm 
Offline
Kortowski Absolwent

Dołączył(a): N mar 04, 2012 4:20 pm
Posty: 12
Czas płynie szybko, więc pora znowu powrócić do tematu "Pomnika". Reakcja uczestników forum wskazuje,że chyba wolimy podtrzymywać pamięć o naszym rybołówstwie w gronie rodzinnym lub w grupie kolegów z pracy.
Natomiast bić się o tę pamięć w przestrzeni publicznej - to raczej idea niepopularna.Ostatnio sięgnąłem do opasłego IV tomu Dziejów Szczecina, wydanego przez "13 Muz" w 1998 r.Tom ten obejmuje okres od 1945 do 1990 r. i liczy ponad 800 stron. Proszę zgadnąć, ile stron poświęcono przemysłowi rybnemu ? 4 ( słownie:cztery). Panowie Ryszard Langowski i Henryk Salmonowicz w artykule p.t."Porty ujścia Odry jako główny ośrodek polskiego rybołówstwa morskiego" w telegraficznym opisali zarówno rybołówstwo zalewowe i bałtyckie, jak i dalekomorskie oraz przemiany organizacyjne branży.Ani jednego zdjęcia i ani jednego nazwiska !A przecież wypadało wymienić choćby takie zasłużone postaci, jak Juliusz Hebel, czy Józef Baj !Chyba zapomniano,że historię ,także rybołówstwa, tworzą ludzie !
Nie wspomniano ani słowem o istnieniu i działalności Biura Handlu Zagranicznego "Rybex", które zajmowało się nie tylko eksportem i importem ryb, ale także wspierało rybołówstwo w trudnych staraniach o dostęp do łowisk w wielu rejonach świata. Wątpię, czy ktoś zaprotestował przeciwko takiemu podejściu do naszej branży.
Uważam,że tak poważne zredukowanie historii rybołówstwa w dziele poświęconym historii miasta- portu Szczecina jest po prostu niewybaczalnym błędem. Dla porównania: w tym samym tomie szczecińskim buddystom poświęcono również 4 strony, wymieniając szczegółowo osoby kierujące aż trzema związkami buddyjskimi w naszym mieście oraz założenia ,jakimi one się kierują. Nie mam nic przeciwko buddystom, ale w przeciwieństwie do gospodarki rybnej ich znaczenie w historii miasta jest marginalne, choćby z uwagi na liczbę wyznawców i brak tradycji.A jeżeli chodzi o ilustracje, to na przykład na str.492 można zobaczyć jakąś starą, dość obdrapaną kamienicę i podpis,że tam mieści się siedziba zboru Polskiego Kościoła Chrześcijan Baptystów i siedziba parafii Kościoła ewangelicko-metodystycznego. Zdjęć statków - przetwórni nie zamieszczono - czy tylko z braku miejsca ?
Na pomniki nieraz trzeba czekać dziesiątki, a nawet setki lat.Dopiero kilka lat temu odsłonięto pomnik poświęcony rybakom w porcie Grimsby (Wk.Brytania). Porcie, który w XVIII i XIX wieku należał do największych portów rybackich świata.A przecież Morze Północne pochłonęło na przestrzeni wieków tysiące odważnych mężczyzn z tego portu ! Nierzadko ginęło ponad 100 rybaków w ciągu roku.
Wierzę,że i polskie rybołówstwo doczeka się swego pomnika w Szczecinie - pomnika godnego jego krótkiej, ale jakże znaczącej historii ! Pomyślmy, ilu z nas przyjechało i zamieszkało w Szczecinie tylko po to, by pracować na statkach rybackich, by popłynąć na nich w daleki świat w czasach, kiedy tak trudno było wyściubić nos za granicę PR L-u !Dla ile z nas była to przygoda na całe życie?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Wsparcie techniczne KrudIT Usługi Informatyczne
[ Time : 0.020s | 13 Queries | GZIP : Off ]