Header image Hej, Hej Rybacy!
Strona byłych studentów Wydziału Rybactwa Morskiego
Gadulec - forum Rybaków i Sympatyków
      Strona główna : : Galeria : : Forum
Teraz jest Cz mar 28, 2024 5:57 pm

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N lis 23, 2008 1:17 am 
Offline
Autor TRiS
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 28, 2008 11:43 am
Posty: 369
Lokalizacja: Szczecin
Chór ,,Hippocampus,, przy Wydziale Rybactwa Morskiego Akademii Rolniczej

W Szczecinie

Był to jeden z kilku istniejących Zespołów Artystycznych przy Akademii Rolniczej w Szczecinie. Już przedtem istniał Zespół chóralny bez określonej nazwy, aktualnie istnieje Zespół Chóralno-Taneczny pod nazwą ,,Siermięgi, Zespół Taneczny pod nazwą ,,Żeńcy,,, istnieje równie Kameralny Chór Akademii Rolniczej. Jak się okazuje, każdy z tych zespołów, kultywuje swoją indywidualną tradycję organizacyjną i indywidualny repertuar muzyczny. W sytuacji chóru ,,Hippocampus,,, nie doszukujemy się kontynuacji i podobieństwa repertuarowego z innymi już istniejącymi chórami przy Akademii Rolniczej. Był to chór o specyficznym profilu artystycznym, preferujący w pewnym sensie tradycje morskie, chyba i dlatego, iż sama nazwa wydziału jest utożsamiana z morzem. Wiadomo, rybołówstwo morskie, to nieodłączny aspekt morski. /zastrzegam się, że książka ta była wydana w 2000 roku, więc wiele mogło się przez ten okres zmienić/.
0rganizatorem i opiekunem w czasie jego funkcjonowania była Kierownik Dziekanatu Wydziału Rybactwa Morskiego i Technologii Żywności mgr inż. Elżbieta
Chojnacka. To ona zebrała wśród ówczesnych studentów tego wydziału około trzydziestu chórzystów i nadała zespołowi określony wymiar organizacyjny i profil artystyczny przy wydatnej pomocy Jerzego Piekarskiego. To on najdłużej prowadził ten oryginalny jak dotychczas, niepowtarzalny zespół/.
Skoro byli chórzyści, należało więc wymyślić właściwą nazwę. W wyniku konkursu oraz po wielokrotnych dyskusjach i przymiarkach, wszyscy zainteresowani uznali, iż najwłaściwszą nazwą może być tylko i wyłącznie nazwa ,Hippocampus,,. Zresztą brzmi to tajemniczo i zarazem wzniośle, chociaż nie wszyscy bez zgłębienia odpowiedniej lektury łacinskiej, rozszyfrują znaczenie tego skomplikowanego na pierwszy rzut oka wyrazu.
Wprawdzie chór ten istniał tylko, a może aż pięć lat, jednak należycie zapisał się w kronikach Akademii Rolniczej i powiększył sławę tej rolniczej uczelni. Po jego rozwiązaniu
się, tuż po zakończeniu roku akademickiego w 1991 roku, po przerwie wakacyjnej, jeszcze tego samego roku zaistniał kameralny chór, też przy Akademii Rolniczej kod kierownictwem Iwony Wiśniewskiej-Salamon, absolwentki Akademii Muzycznej o specjalności ,,dyrygentury,, Nowa kierowniczka chóru wprawdzie przejęła około pięciu członków poprzedniego zespołu, jednak nie utożsamia się z nikim i z niczym. Ambicją młodej i wykształconej muzycznie adeptki Akademii Muzycznej było stworzenie czegoś nowego i oryginalnego na miarę swoich ambicji oraz zdolności osobistych. Przeto już na samym początku pracy dyrygenta i kierownika artystycznego Iwona Wiśniewska-Salamon wykreowała swój styl i model, wprawdzie małego ilościowo zespołu, bo początkowo zwerbowała tylko dwunastu aktywnych, lecz sprawnych wokalnie chórzystów i przystąpiła do energicznego działania.
Więc, skoro nie było żadnej kontynuacji, skupimy się na zespole pod nazwą ,,Hippocampus,,, gdyż o kameralnym chórze napisaliśmy sporo konkretnych faktów w innym rozdziale.
Wprawdzie Elżbieta Chojnacka w ogóle nie dyrygowała i nie prowadziła artystycznie żadnego zespołu, jednak mając na uwadze duże zasługi w sensie organizacyjnym i inicjatywnym , nie może być pominięta, bądż też nie zauważona. Elźbieta Chojnacka była tym właściwym ,,zapłonem,, i inicjatorem, a także i długoletnim opiekunem zespołu chóralnego, a także długoletnim opiekunem tego rodzimego zespołu chóralnego do samego końca jego istnienia Zwyczajnie, po matczynemu, okazywała mu nie tylko wiele życzliwej sympatii, lecz jako szefowa wydziału, wspomagała na tyle, na wiele było to możliwe.
Pierwszym dyrygentem był mgr Jerzy Piekarski i przez pierwszy rok działalności zespół specjalizował się w wykonywaniu szant. 0d 1987 roku dyrygentem została mgr Małgorzata Kowalik. Z chwilą zmiany dyrygenta, zespół zmienił także swoje oblicze. Znacznie poszerzył się zakres repertuaru – od utworów średniowiecznych po muzykę najnowszą.
. Wśród śpiewanych utworów były także szanty oraz negro spirytuals. Przez trzy lata działalności pod kierownictwem Małgorzaty Kowalik. Zespół osiągnął wysoki poziom wykonawczy, chórzyści rozwinęli swoje umiejętności, zespół stanowił bardzo zgraną i prężnie działającą grupę, dobrze przygotowaną i dyspozycyjną.
Zrealizowanych zostało około 40 pozycji repertuarowych, chór występował na wszystkich uroczystościach wydziałowych i wielu ogólnouczelnianych.
Dyrygent i pani Elżbieta Chojnacka organizowały wiele koncertów okolicznościowych, jak np. wieczór kolęd, Dzień Kobiet, koncerty dla kuracjuszy w Kołobrzegu, koncert muzyki rozrywkowej i ludowej dla uczniów Szkoły Muzycznej w Stargardzie Szczecińskim, rocznica 3 Maja i temu podobne imprezy uczelniane i na zewnątrz.
Gwoli ścisłości nie można pominąć Anny Reńskiej, która wprawdzie krótko dyrygowała, lecz zaistniała w tym zespole jako dyrygentka. Było to w roku 1987, przed przyjściem Małgorzaty Kowalik, a chwili odejścia Jerzego Piekarskiego. Podajemy wybiórczo repertuar zespołu ,,Hippocampus,,, który wykonywał podczas swojej artystycznej działalności w latach 1987-1991.
,,Hymn państwowy,, - opr.K.Sikorski, W.Raczkowski, ,,Gaude Mater Polonia,, - opr.T.Klonowski, ,,Gaudeamus igitur- , - opr. K.Mroszczyk, „Ave Verum Corpus” W.A.Mozart, „Cantucorum iubilo” G.F.Haendel, „Viva titte le vezosse” anonim. „Bogurodzica” – anonim., „Radujcie się”, M.Gomółka, „Regina Coeli” G.Eichinger, „Ride the Cariot – spiryaual” „Viva la musika” M.Prasterius, „Zapomniał Gaj” – K.Guzikowski, „Chłopcy a hej” W.Głowacki, „Lady bee good” – H.Gerschwin, „Modlitwa” St.Moniuszko”, „Mizerna cicha” – opr.T.Flasza, „Dlaczego dzisiaj”- opr.T.Flasza, „Do szopy tej pasterze” opr.T.Flasza, „Lulajże Jezuniu” – opr.T.Flasza, „Dzieciąteczko się narodziło” – opr.T.Flasza i wsiele, wiele innych.

Do końca chórowi szefowała Małgorzata Kowalik. 0to relacja Małgorzaty Kowalik, dyrygent w latach 1987-1991. Przed 1981 rokiem Małgorzata Kowalik pracowała w tym zespole w charakterze instruktora, a był to okres dyrygentury Anny Reńskiej i kierownictwa organizacyjnego Elżbiety Chojnackiej.

c.d.n. dla zainteresowanych


Fragmenty z książki Marii Czech Sobczak i Władysława Kuruś Brzezińskiego „Szczecińska chóralistyka i wokalistyka w latach 1945-1995”.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Wsparcie techniczne KrudIT Usługi Informatyczne
[ Time : 0.021s | 13 Queries | GZIP : Off ]