Header image Hej, Hej Rybacy!
Strona byłych studentów Wydziału Rybactwa Morskiego
Gadulec - forum Rybaków i Sympatyków
      Strona główna : : Galeria : : Forum
Teraz jest Cz mar 28, 2024 6:27 pm

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N lis 30, 2008 5:11 pm 
Offline
Autor TRiS
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 28, 2008 11:43 am
Posty: 369
Lokalizacja: Szczecin
Chór Kameralny Akademii Rolniczej – cz.3


W sukurs szła koleżeńskość, życzliwość i chęć wzajemnego wspomagania. W szybkim tempie zaowocowało zaufanie, utrwalała się wspólna ambicja wspinania się na wyżyny amatorskiego ruchu śpiewaczego. Iwona była świadoma, iż w środowisku szczecińskim będzie to bardzo trudne i długotrwałe. Przyczyną tego był fakt, iż Szczecin na mapie amatorskiego ruchu śpiewaczego już przed wielu laty zdobył renomę niemalże profesjonalną. Przecież w Szczecinie, emanował daleko poza rogatki swoją doskonałością wykonawczo-repertuarową Akademicki Chór Politechniki Szczecińskiej pod dyrekcją Jana Szyrockiego. Także w Szczecinie studenci Uniwersytetu Szczecińskiego reprezentowali należyty poziom artystyczny, tutaj zarówno przed laty jak i aktualnie, istniało sporo zespołów chóralnych znanych nie tylko w kraju ale i za granicą. Taka znajomość realiów środowiskowych mogła definitywnie zniechęcić niejednego, jednak w tym przypadku stała się bodźcem do intensywnej pracy z grupą rozśpiewanych „rolników”. Zadzierzgnięte serdeczne więzy pomiędzy dyrygentem a zespołem chórzystów, pozwalały na wypracowanie ambitniejszego repertuaru. W ogólnych zarysach obejmował on muzykę sakralną, ludową, współczesną klasykę muzyki rozrywkowej i standardy jazzowe.
Po tych wstępnych, aczkolwiek żmudnych i koniecznych przygotowaniach należało uwieńczyć publicznie pracę organizacyjną konkretnym występem. Najwłaściwszym momentem stał się Dzień Edukacji Narodowej. Dla uświetnienia tej uroczystości zaproszono Chór Kameralny Akademii Rolniczej. W rzeczywistości była to publiczna inauguracja tego zespołu i jakby egzamin przed ,,jurorami,,. Cały zespół z dyrygent na czele emocjonalnie przeżywał przygotowania do tego pierwszego koncertu. Dziewczęta się ,,ufryzowały,, i przywdziały ,,służbowy,, uniform, chłopcy pod muszkami a Iwona Wiśniewska-Salamon nieco w ,,mini,, z wymuszonym, beztroskim uśmiechem. A gdy batuta poszła w ruch, wszystkie twarze nabrały powagi i skupienia i wreszcie zabrzmiały pierwsze takty uroczystej pieśni. Chwilowe stremowanie minęło, głosy brzmiały czysto w takt poruszanej przeze energiczne ręce dyrygentki batuty. Zdawać się mogło zebranej publiczności, że właśnie te ręce ii dyrygent tanecznymi ruchami emanują na całą salę a nawet poza nią swoją doskonałością wykonawczo-repertuarową. W czasie samego koncertu cały zespół jakby zapomniał o tremie , skupiając uwagę na nutach, na brzmieniu głosów, na ruchach rąk, ust i całego ciała dyrygent. . Jak żartobliwie podkreśla dyrygent Chóru Kameralnego Akademii Rolniczej . Iwona Wiśniewska-Salamon, dyrygent musi dbać szczególnie o tylną część ciała, tą częścią ,,czaruje,, publiczność. Widocznie przód chórzystów i ,,tył,, dyrygenta wypadł nienagannie skoro rozległ się chór oklasków i zajaśniały uśmiechem twarze całego zespołu. Dopiero w tym momencie dyrygent pokazała się w całej krasie i radosnym uśmiechem oraz niskim ukłonem wyrażała wdzięczność i podziękowanie za zgotowaną owację. Natomiast za kulisami szczerze przyznała się, że była to ulga z poprawnie wykonanego koncertu. Potem sentencjonalnie rzekła – UFFF, jedno już przedyrygowałam, dziękuję za pracę całemu zespołowi.
Wprawdzie inauguracja młodego wiekiem i stażem chóru wypadła poprawnie i można było z taką świadomością „budować” nowy i coraz ambitniejszy program zespołu, gdyby nie tak zwana ,,bryndza,, finansowa w całym środowisku kulturalnym. I do tego te sławne zespoły Politechniki i Uniwersytetu. Te aspekty mocno ograniczały i wpędzały w kompleksy ,,niższości,,. Kolejną kroplą pesymizmu było stwierdzenie wychowawczyni przedszkola, w którym adaptował się do życia młody Salamon-junior, syn dyrygent Iwony Wiśniewskiej-Salamon. Pewnego razu w czasie lużnej rozmowy, obcesowo spytała. – Czy pani wie, co pani robi Nie boi się pani Szczecina słynącego z akademickich chórów? Czy warto próbować tworzyć kolejny chór bez odpowiedniego zaplecza i doświadczenia?
Bała się młoda pani dyrygent Iwona i to bardzo. Zdawała sobie także sprawę z tego, iż nie będzie jej łatwo osiągnąć coś znaczącego i stanąć w szranki z takimi sławami, jak: Jan Szyrocki, Eugeniusz Kus, Elżbieta Berczynska i innymi popularnymi dyrygentami. Jednak jako osoba z charakterem, przyjęła odważnie wyzwanie losu, wbrew przepowiadanej klęsce podjęła się ,,dziejowej,, w swoim młodym życiu misji. Dominującym czynnikiem była chęć dyrygowania dobrym zespołem i nawet nie wyobrażała sobie, że tego nie dokona. Konsekwencja w działaniu i mocne postanowienie osiągnięcia celu oraz pozyskanie bezinteresownej pomocy za stronny członków chóru, pięły chór ku górze popularności i należnemu miejscu wśród szczecińskiej plejady chóralnej. Nie takie straszne okazały się braki finansowe, które niwelowali swoją entuzjastyczną i społeczną pracą.. Nawe brak stałego instruktora nie wpływał ujemnie na psychikę lub poziom artystyczny. Tę lukę wypełniali sami chórzyści, którzy doskonale radzili sobie z nutami. Z tak zgranym i dobrym zespołem można było pracować. Co prawda z początku, wszystkie czynności związane z nauką śpiewu, emisją głosu i poznawaniu nut prowadziła Iwona sama. Zdarzały się przypadki, iż zgłaszali się do zespołu chętni, lecz ze śpiewem bywało różnie. Jednak systematyczna nauka i solidne podejście do sprawy, dały pozytywne rezultaty. Wielu z tych nowicjuszy śpiewało w zespole i doskonale sobie radziło. Jednym z czołowych chórzystów był Daniel Wysocki, świetny bas. Nigdy przedtem nie śpiewał, a z wychowania muzycznego miał naciąganą trójczynę. A dzisiaj? /nie jest to rozmowa przeprowadzana obecnie, lecz w latach 1990-2000 – M.Cz.S./ Krótko mówiąc , obrazowo świetna osobowość muzyczna. Wprawdzie zespół nie osiągnął jeszcze wyżyn artystycznych, lecz wiele satysfakcji zanotował na swoim koncie. Byłoby o wiele lepiej, gdyby nie trudności finansowe. Przecież każdy wyjazd na koncerty krajowe bądź uczestnictwo w koncertach lub festiwalach, wymaga przygotowań i kosztów podróży, zarówno danego zespołu, jak i organizatorów. Mimo tych trudności, Chór Kameralny Akademii Rolniczej nagrał kasetę z kolędami. To już jest coś na rynku nagraniowym. W perspektywie ewentualny udział w Festiwalu Pieśni Religijnych w Rumii i Koncert Noworoczny w Gubinie, wzorowany na Koncertach Wiedeńskich. Ponadto w niedalekiej przyszłości koncert w macierzystej uczelni, która obchodziła 20 rocznicę istnienia.
Wprawdzie dorobek zespołu jeszcze niezbyt imponujący, lecz zadatki na przyszłe sukcesy były dość duże. Zresztą w czasie 3-letniego istnienie zespołu, nie sposób w dość trudnych warunkach finansowo-organizacyjnych osiągnąć zbyt wiele, jednak ambicje artystyczne drzemiące u każdego chórzysty, a szczególnie u dyrygentki, są widoczne i zapewne realne.
A „wpadki”? Były i one. Było to w pierwszej fazie istnienia zespołu, podczas jednego z pierwszych koncertów. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, kierownictwo szkoły podstawowej w jednej ze wsi pod Policami, zaprosiło na koncert kolęd. Zaproszenie przyjęto i cały zespół stanął przed dziecięcą publicznością. Widocznie trema była przeogromna, skoro dyrygent Iwona Wiśniewska-Salamon narzuciła inną tonację, podnosząc znacznie wysokość dźwięku. Stało się tak za przyczyną wyłączenia w tym czasie energii elektrycznej, niezbędnej do zasilania przenośnych organów elektrycznych. Właśnie w tej przymusowej i nietypowej sytuacji, dyrygentka stanęła przed problemem – będzie koncert kolęd dla dzieci, czy go nie będzie. 0wszem, próby podjęte , ale bez akompaniamentu, okazały się totalną klapą. W tej sytuacji trzykrotne próby rozpoczęcia koncertu skonfundowało chórzystów, lecz kolejne utwory wyszły nienagannie. Dla poprawienia samopoczucia chórzystów i dyrygent Iwony Wiśniewskiej-Salamon , jeszcze tego samego dnia był zaplanowany koncert w innym miejscu, gdzie przenośne organy przemówiły i nadały odpowiednią wysokość dźwięku.
Podobnych lub groźniejszych wpadek nie było, chociaż chór występował często w nietypowych warunkach lub sytuacjach. Pozytywną i cenną zaletą chórzystów Chóru Kameralnego Akademii Rolniczej w Szczecinie jest szybkie przystosowanie się do każdej sytuacji, w jakiej podczas koncertu się znajdą. Może to być kościół, szpital, dom seniora lub dziedziniec Zamku, bądź korytarz. Na przykład . 0ddział chirurgii urazowej Szpitala Wojskowego w Szczecinie. Właśnie tutaj, chór z koncertem kolęd wędrując po korytarzu, śpiewał prawie w każdej sali unieruchomionym pacjentom. Podobnie odbywał się koncert w domu seniora, tam także dla niesprawnych fizycznie, koncertował w drzwiach sali, bądź na korytarzu. Chórzyści mile wspominają serdeczność starszych osób, witających ich uśmiechem, łzami, częstując czym chata bogata.
Zespół okrzepł pod dyrekcją Iwony Wiśniewskiej-Salamon. Jako młodą mężatkę można było ją było zobaczyć z batutą w ręce podczas zaawansowanej ciąży, potem trzymającej niemowlę na jednej ręce, drugą przy pomocy batuty dyrygującą chórem.

c.d.n.

Fragmenty z książki Marii Czech Sobczak i Władysława Kuruś-Brzezinskiego „Szczecińska Chóralistyka i Wokalistyka w Latach 1945-1995.” Materiały wybrane.

/Serdecznie dziękuję za telefoniczne wyrazy podziękowania od byłych chórzystów za te wspomnienia. 0kazało się, że nie wszyscy wiedzieli o wydanej książce. Niestety, zabrakło egzemplarzy. Uzyskane kwoty przekazaliśmy na Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt./


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Wsparcie techniczne KrudIT Usługi Informatyczne
[ Time : 0.027s | 15 Queries | GZIP : Off ]