Header image Hej, Hej Rybacy!
Strona byłych studentów Wydziału Rybactwa Morskiego
Gadulec - forum Rybaków i Sympatyków
      Strona główna : : Galeria : : Forum
Teraz jest Cz mar 28, 2024 4:05 pm

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn lut 09, 2009 9:59 pm 
Offline
Autor TRiS
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 28, 2008 11:43 am
Posty: 369
Lokalizacja: Szczecin
Wojewoda Władysław Lisewski - Przyjaciel Związku IW



Władysław Lisewski nim trafił do rodu Gryfa ukończył Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Bydgoszczy. Głównym powodem pojawienia się w Szczecinie była chęć studiowania na wymarzonym kierunku. Najbardziej przypadł mu do gustu Szczecin. Warto nadmienić, że w owym czasie w Bydgoszczy nie istniała żadna wyższa uczelnia, więc należało szukać poza Bydgoszczą. Wprawdzie już istniał zarys szkoły inżynierskiej, lecz Władysławowi Lisewskiemu najbardziej odpowiadał pełny zakres studiów z magisterium włącznie, a Szczecin to gwarantował. Zatem pojawienie się w Szczecinie było sprawą przemyślaną i w pełni świadomą. Studia na Wydziale Budowy Maszyn i 0krętów okazały się odpowiednim kierunkiem. Studia ukończył w planowanym terminie. Jednakże zanim został magistrem inżynierem, poznał uroczą dziewczynę, póżniejszą skrzypaczkę Szczecińskiej Filharmonii. Uzyskanie dyplomu zbiegło się z zawarciem małżeństwa z artystką. Zatem praca naukowa na uczelni i żona, rodowita szczecinianka, spowodowały stałe ,,zakotwiczenie,, w Szczecinie. Jednakże pani Lisewska odeszła ze Szczecińskiej Filharmonii, 0deszła w czasie konfliktu strajkowego muzyków z ówczesną dyrekcją. W tym czasie pan Władysław Lisewski pełnił funkcję Prezydenta Miasta Szczecina. Po trwającym pół roku strajku w Filharmonii, Władysław Lisewski zaproponował przejęcie Filharmonii przez miasto. Istniała jednak obawa, że adwersarze zarzucą Prezydentowi Szczecina zainteresowanie Filharmonią z powodu żony . Państwo Lisewscy podjęli trudną decyzję. Pani Bogumiła Lisewska musi zrezygnować z ukochanej pracy Tylko takie rozwiązanie dawało Prezydentowi Szczecina Władysławowi Lisewskiemu możliwość zdecydowanego działania na rzecz uratowania Szczecińskiej Filharmonii. Pani Bogumiła do swojego zawodu już nie wróciła. Wciąż istnieje tęsknota za wrażeniami artystycznymi, lecz częste bywanie na koncertach w pewnym stopniu wypełnia tę lukę. Zresztą w każdej sytuacji znaleźć należy swoje miejsce na ziemi.

Jeżeli chodzi o pierwsze wrażenia z pobytu w Szczecinie, można to określić jednym słowem skomplikowane miasto. Szczecin jest pięknym i zaskakującym miastem w sensie urbanistycznym. Jednakże jako młody człowiek, szybko przyzwyczaił się do odmiennych warunków urbanistyczno-organizacyjnych . Z biegiem czasu polubił specyfikę tego pomorskiego miasta. Poznał ciekawych i mądrych ludzi. Sentyment do Szczecina trwa dalej , gdyż dla tego pięknego grodu zrobiło się dużo, a wojewoda Władysław Lisewski ma swój niezaprzeczalny udział w kompleksowym rozwoju tego miasta. Wpierw jako naukowiec, potem Prezydent i Wojewoda.

0bejmując stanowisko Prezydenta miasta Szczecina trafił na czas reform samorządowych, czyli okres niezwykle ważny dla urzędu. Z perspektywy lat pan Władysław Lisewski uważa, że ta reforma była trafiona, czyli w odpowiednim czasie i miejscu. Mimo pewnych niedoskonałości przyniosła bardzo wiele dobrego dla gmin, które dzięki temu ożyły. Pół żartem mówi o pechu, gdyż i w póżniejszym czasie podczas pełnienia obowiązków wojewody , natrafił na kolejne reformy administracyjne.

W konkluzji wychodzi, że podczas obejmowania ważnych stanowisk w administracji państwowej, zawsze trafia na rozpoczynające się reformy. /wywiad autorzy przeprowadzili w 2001 roku/. Zawsze jest na pierwszej linii frontu, przeciera szlaki i wykonuje najcięższą pracę. Cztery wielkie reformy wprowadzane równocześnie, to nie lada wyzwanie. Trwały długie dysputy, czy wdrażać je, pomimo niedoskonałego opracowania. Wszystkie podjęte reformy dotykają spraw organizacyjnych, ekonomicznych, społecznych a nawet ustrojowych. W Polsce nie mamy jeszcze wiele doświadczeń w reformowaniu państwa. Doświadczenia innych państw też nie na wiele się przydają. Nie można więc na etapie planowania niezawodnie wskazać optymalnych rozwiązań od początku do końca. Przyjęto podstawową zasadę aby racjonalizować je na bieżąco. Koś w końcu musiał podjąć te niepopularne decyzje i odpowiedzialność za ich wprowadzenie i ewentualne porażki. Tak, istnieje ogromne bezrobocie, lecz reformy tak czy inaczej muszą być realizowane. Tylko wówczas Polska stanie się państwem nowoczesnym i będzie mogła skutecznie rozwiązywać swoje problemy.

Region Zachodniopomorski jest specyficzny pod względem przestępczości. Rozległa granica państwowa, wiele przejść granicznych. Notuje się stały, bardzo duży ruch tzw. turystyczny . Granice zachodniopomorskie przekracza znacznie więcej turystów niż jest obywateli całej Polski. A konkretnie, półtora razy więcej, co oznacza stałe przemieszczanie się dużej liczby ludności przez nasz obszar. Podczas tak wzmożonego ruchu, bardzo dobrze czują się przestępcy. Tu krzyżują się szlaki przerzutu samochodowego, przemytu narkotyków, a także trasy nielegalnych imigrantów z całego świata. Istnieje również handel żywym towarem Podobnych zjawisk patologicznych notuje się tu bardzo wiele. Są to poważne utrudnienia obciążenia dla służb mundurowych. Nie jest jeszcze czas mówić o sukcesach, ani wpadać w samozachwyt, jednak wyrażnie widać stopniową poprawę. W 1990 roku większą przestępczość od Szczecina miała tylko Warszawa. 0becnie /2001 r./ Szczecin oscyluje na około dziesiątej pozycji na szesnaście województw. A to już jest dobrą prognozą na przyszłość.

Najgorszy okres Szczecin ma już poza sobą. Rzecz jasna, tego rodzaju tendencje być może nie do końca są satysfakcjonujące, lecz pozwalają z pewną odrobiną optymizmu spoglądaćw przyszłość. Zarazem można żywić nadzieję, że szczecińskie społeczeństwo będzie bezpieczniejsze. Poparte jest to lepszym i skuteczniejszym działaniem służb porządkowo-policyjnych.

Z pewnym optymizmem należy również spojrzeć na realizowane reformy. Początki są zawsze trudne, lecz z upływem czasu widoczne są symptomy poprawy w ich działaniu. Nie jest to wcale bezzasadny optymizm. Pewne . oznaki poprawy życia ludzi już są, choć

nie jest to jeszcze zadowalające. Reasumując, warto ponieść cenę polityczną, choć jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia.

Podejmując temat reformy zdrowia należy z góry stwierdzić, że najwięcej niepokojów budzi ona wśród ludzi o kiepskim zdrowiu, niezamożnych, oraz starszych.

.

c.d.n.



Fragment z książki Marii Czech Sobczak i Władysława Kuruś Brzezińskiego „Wszystkie Drogi Wiodły do Szczecina”. Wydanie rok 2001.



Wywiad autoryzowany


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Wsparcie techniczne KrudIT Usługi Informatyczne
[ Time : 0.021s | 15 Queries | GZIP : Off ]