Header image Hej, Hej Rybacy!
Strona byłych studentów Wydziału Rybactwa Morskiego
Gadulec - forum Rybaków i Sympatyków
      Strona główna : : Galeria : : Forum
Teraz jest Cz mar 28, 2024 2:10 pm

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn paź 02, 2006 6:18 pm 
Offline
Pierwszy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2006 2:25 pm
Posty: 1825
Lokalizacja: Szczecin -Kozacka Góra
Ksišzki o tematyce głównie marynistycznej, ze szczególnym uwzglednienem, rybackiej, ale tak?e wasze inne ulubione lektury.

1) Richard Dana "Dwa lata pod masztem" -dokumentalna klasyka - połowa XIXw, relacja z długiego rejsu, spod okolic Bostonu do okolic San Francisco, którego zresztš wtedy jeszcze nie było i z powrotem. Gdy przeczytałem, doszedłem do wniosku, ?e te moje nawet najcie?sze, były wczasami na luksusowym wycieczkowcu :wink:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr paź 04, 2006 8:42 am 
Offline
Majster
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 24, 2006 1:26 am
Posty: 158
Lokalizacja: Brisbane
Rycho napisał(a):
Ksišzki o tematyce głównie marynistycznej, ze szczególnym uwzglednienem, rybackiej, ale tak?e wasze inne ulubione lektury.

1) Richard Dana "Dwa lata pod masztem" -dokumentalna klasyka - połowa XIXw, relacja z długiego rejsu, spod okolic Bostonu do okolic San Francisco, którego zresztš wtedy jeszcze nie było i z powrotem. Gdy przeczytałem, doszedłem do wniosku, ?e te moje nawet najcie?sze, były wczasami na luksusowym wycieczkowcu :wink:


Prosimy o recenzje...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 04, 2006 11:43 am 
Offline
Trzeci
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 21, 2006 7:17 am
Posty: 109
Lokalizacja: Puck
Polecam St. Rymaszewski "Rozbitek z Arki Gdynia".
Wspomnienia z firmy kutrowej, z czasów wypraw na Północne.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 04, 2006 12:47 pm 
Offline
Majster
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 24, 2006 1:26 am
Posty: 158
Lokalizacja: Brisbane
Ciekawostka: A Crime Against The World, napisal Vladil Lysenko. Sa to wspomnienia rosyjskiego kapitana statku rybackiego, ktory w 1975 roku nawial do Szwecji. Opisuje realia na ruskich rybakach ktore ci ktorzy plywali na naszych moga sobie porownac. Glowna teza ksiazki: rosyjskie rybaki sa odpowiedzialne za wyniszczenie zasobow ryb na wiekszosci lowisk swiata. Dawno czytalem wiec wielu szczegolow nie pamietam ale jeden utkwil mi w pamieci. Gdy w latach 60-tych drogi towarzysz Nikita odwiedzil baze rybacka w Murmansku, lokalne wladze urzadzily wiec dla miejscowej ludnosci. Miejscowa ludnosc nie myslac o sluchaniu przemowienia drogiego towarzysza Nikity zaczela skandowac: "Nie ma miesa, nie ma masla, nie ma skarpet". Towarzysz usilowal to zbyc jakims zartem ale w koncu harmider byl taki ze tow. Nikita nie mogl kontynuowac przemowienia. Wtedy drogi tow. Nikita, rozjuszyl sie i wrzasnal do mikrofonu: "Co, wszystko byscie chcieli, prawda, wszystko by wam dac?! A jak Amerykanie sie na nas zwala to co im wtedy pokazemy: gola dupe?"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 04, 2006 1:06 pm 
Offline
Trzeci
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 21, 2006 7:17 am
Posty: 109
Lokalizacja: Puck
Kilka lat wstecz głoPno było o Sowieckich ?ołnierzach, którzy zaršbali w kołchozie kilka krów i wieŸli je samolotem na Kamczatke czy gdzies tam. Jedna z krów wyskoczyła z samolotu i zatopiła japonski kuter rybacki.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 04, 2006 11:31 pm 
Offline
Stary
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 18, 2006 1:19 pm
Posty: 270
NaNu napisał(a):
Kilka lat wstecz głoPno było o Sowieckich ?ołnierzach, którzy zaršbali w kołchozie kilka krów i wieŸli je samolotem na Kamczatke czy gdzies tam. Jedna z krów wyskoczyła z samolotu i zatopiła japonski kuter rybacki.


To byla samobiezna taktyczna krowa konwencjonalna typu powietrze-woda


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 11, 2006 9:50 pm 
Offline
Pierwszy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2006 2:25 pm
Posty: 1825
Lokalizacja: Szczecin -Kozacka Góra
Lech Niekrasz, Półmiskiem przez Atlantyk, Iskry, Warszawa, 1969.
Realia dalmorowskiego rejsu z konca lat `60, opisane przez dzienniakarza, który zamustrował jako steward. Dostałem jako nagrode na koloniach letnich. I chyba przez te ksiš?ke wyruszyłem w morze -chciałem sprawdziae, jak naprawde jest na dalekomorskich rybakach.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz paź 12, 2006 4:48 am 
Offline
Majster
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 24, 2006 1:26 am
Posty: 158
Lokalizacja: Brisbane
Czterdziestu na Afrykanskim Szelfie.
Jednym z czlonkow zalogi ktorego autor zwie "Jasiu Asystent" byl nasz wykladowca z katedry Zasobow, popularny "Jan". Pozniej bylem w rejsie z jednym z zawodnikow (Stefan Walkowiak) opisanych w ksiazce. DOsyc dobrze opisane realia ale tez duzo "bs" o tezyznie fizycznej ryboli.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 12, 2006 6:11 am 
Offline
Pierwszy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2006 2:25 pm
Posty: 1825
Lokalizacja: Szczecin -Kozacka Góra
Jan - był moim Promotorem :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 06, 2006 12:04 am 
Offline
Bosman

Dołączył(a): So wrz 23, 2006 7:39 pm
Posty: 16
Lokalizacja: Szczecin
Maciej Krzeptowski "Pół wieku i trzy oceany"- wyd. MIR -Gdynia 2006 - str.347 - twarda oprawa.
Krzeptowski zebrał w tej ksiazce opowiePci rybakow dalekomorskich od 1946 do 1990 roku i szkoda,?e ksiš?ka konczy sie na tej dacie. A ostatnie 12 lat było najciekawsze i najtragiczniejsze zarazem.Niemniej pasjonujšca lektura - polecam.

_________________
Dudi


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So lis 11, 2006 4:24 pm 
Offline
Starszy Rybak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 11, 2006 3:56 pm
Posty: 66
Lokalizacja: |widnica
Zapraszam na stronke tej ksiš?ki http://rybacy.republika.pl, sš tam podane ksiegarnie w których ta ksiš?ka jest dostepna...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So lis 11, 2006 4:28 pm 
Offline
Sympatyk

Dołączył(a): So lis 04, 2006 8:22 am
Posty: 12
Lokalizacja: Szczecin
Wojtek napisał(a):
Zapraszam na stronke tej ksiš?ki http://rybacy.republika.pl, sš tam podane ksiegarnie w których ta ksiš?ka jest dostepna...


Strona nie działa :(


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: no to moze tak
PostNapisane: So lis 11, 2006 4:56 pm 
Offline
Starszy Rybak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 11, 2006 3:56 pm
Posty: 66
Lokalizacja: |widnica
http://www.rybacy.republika.pl
choc mnie sie otwiera i tak i tak i nawet tak http://republika.rybacy.pl :)
pozdrówka
w.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: tam jest bład
PostNapisane: So lis 11, 2006 4:59 pm 
Offline
Starszy Rybak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 11, 2006 3:56 pm
Posty: 66
Lokalizacja: |widnica
Rzeczywiscie zrobiłem szkolny błšd w adresie dodajšc na jego koncu przecinek. Sorki. Poprawnie jest tak: http://rybacy.republika.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So lis 11, 2006 5:01 pm 
Offline
Sympatyk

Dołączył(a): So lis 04, 2006 8:22 am
Posty: 12
Lokalizacja: Szczecin
Wojtek napisał(a):
Rzeczywiscie zrobiłem szkolny błšd w adresie dodajšc na jego koncu przecinek. Sorki. Poprawnie jest tak: http://rybacy.republika.pl


Dzieki :D
Sama mogłam sie domysleae, a nie kopiowaae.

Pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So lis 11, 2006 10:15 pm 
Offline
Starszy Rybak

Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 5:31 pm
Posty: 61
Lokalizacja: Koziołkowe miasto
Iwonka napisał(a):
Wojtek napisał(a):
Rzeczywiscie zrobiłem szkolny błšd w adresie dodajšc na jego koncu przecinek. Sorki. Poprawnie jest tak: http://rybacy.republika.pl


Dzieki :D
Sama mogłam sie domysleae, a nie kopiowaae.

Pozdr.

Nie abym fopa popełnił ale czy rybacy coP czytajš w rejsie --buja łajbš,literki sie merdajš--na ladzie to tak ,bez problema :) :oops:

_________________
słuchanie to sztuka


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: czytanie
PostNapisane: N lis 12, 2006 1:44 am 
Offline
Starszy Rybak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 11, 2006 3:56 pm
Posty: 66
Lokalizacja: |widnica
W ?yciu tyle nie przeczytałem ksiš?ek co podczas rejsów, jak wychodziliPmy z kraju "załatwiałem" podwójny zestaw wyszperany w odrowskiej morskiej bibliotece(trzeba było sie nieŸle uPmiechaae do pan zarzšdzajšcych), bo z przydzialu trafiały sie straszne cegły...A w morzu wymienialiPmy sie zestawami w połowie rejsu, podobnie jak filmami. Generalnie wiekszoPae czytała du?o.

_________________
Najciekawsze jest to co za horyzontem...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N lis 12, 2006 5:30 am 
Offline
Majster
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 24, 2006 1:26 am
Posty: 158
Lokalizacja: Brisbane
Coby sobie ludnosc nie pomyslala ze Rybacy tylko o morzu, rybach i trawlerach, to lista moich ostatnich (3 miesiace) lektur:
Martin Meredith - The State of Africa, A History of Fifty Years of Independence
Francis Fukuyama - The End of History And The Last Man
Charles Dickens - Bleak House
Tom Keneally - Commonwealth of Thieves, The Sydney Experiment

Ktos czytal co nieco z powyzszych?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: czytanie
PostNapisane: N lis 12, 2006 5:35 am 
Offline
Majster
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 24, 2006 1:26 am
Posty: 158
Lokalizacja: Brisbane
Wojtek napisał(a):
W ?yciu tyle nie przeczytałem ksiš?ek

A takze czasopism, gazet i jakiegokolwiek zapisanego swistka papieru. Czytalo sie wszystko. Pomietam znalazlem w kabinie pozostawiony przez uprzednich mieszkancow Playboy's Reader's Digest. Szkolilem sie na tym w angielskim. Slownictwo bylo dosyc jednostronne :wink: ale za to bylem swietnie przygotowany do negocjacji w portowych przybytkach milosci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N lis 12, 2006 8:25 pm 
Offline
Starszy Rybak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 11, 2006 3:56 pm
Posty: 66
Lokalizacja: |widnica
KiedyP miałem coP co napisania, dostałem na kilka dni armatorke i maszyne (komputery to genialne narzedzia pracy!) ku mojemu zdumieniu w brulionie le?šcym na stole odkryłem czyjeP zapiski lingwistyczne
muun - ksie?yc
szjekspie- szekspir
aj lowju- kocham cie itd...
Niewiele myPlšc zabrałem je do swojej kabiny, ?eby sie poPmiaae, bo było tego sporo. Po kilku dniach zagadnšł mnie jeden z mostkowych z pytaniem czy nie widziałem jego zapisków z angielskiego... Moje zdumienie i radoPae było tym wieksze, ?e to był sekretarz statkowej organizacji partyjnej PZPR!

_________________
Najciekawsze jest to co za horyzontem...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N lis 12, 2006 9:08 pm 
Offline
Ochmistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 23, 2006 2:22 pm
Posty: 762
Lokalizacja: Szczecin
co do lektur marynistycznych , to przypominam sobie ,?e w podstawówce i w liceum ,a mieszkałem poza Szczecinem w Choszcznie przeczytałem wszystko co było w bibliotece na ten temat zwišzany z morzem- ksiš?ki Czubasiewicza , Wolniewicza , Pertka , Macijewicza itd, do dziP troche mi tego zostało, a pamietam ,?e swojej mamuPce na urodziny i |wieta pod choinke te? kupowałem ksiš?ki o tej tematyce. Pamietam te? miesiecznik MORZE mojš obowišzkowš lekture . był tam rysuki techniczne statków , które przerysowywałem w wiekszej skali-ot taki drobny swir. NO I NIE MA CZEGO ?ALOWAAE. W koncu dzieki firmie Gryf pamietam olbrzymiego białego miPka-oczywiPcie wypchanego na lotnisku w Anchorage (szkoda miPka), no i wspaniały pobyt na drugim koncu w ciePninie Magellana w Punta Arenas gdzie podczas współnego powrotu porannš lancziš CALEJ ZALOGI drugi mechanik ledwie ?yw stwierdził PIJEM A? O|LEPNIEM.
warto było czytaae ksiš?ki ,no i uczyae sie czasami
:) :) :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N lis 12, 2006 9:25 pm 
Offline
Starszy Rybak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 11, 2006 3:56 pm
Posty: 66
Lokalizacja: |widnica
A w biblioteczkach statkowych znalazłeP czasem coP ciekawego? Bo mnie sie trafiały gratki jak np "Schizofrenia", po której natychmiast znalazłem u siebie wyraŸne oznaki :) tej choroby, albo "Behawioryzm człowieka", dzieki któremu udało mi sie pou?ywaae na przepytujšcym mnie oficerku GPK, "Psychologia małp", no tu ju? skojarzen było mnóstwo :))), z tytułami wcale nie ?artuje! Takie bywały...

_________________
Najciekawsze jest to co za horyzontem...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N lis 12, 2006 11:41 pm 
Offline
Majster
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 24, 2006 1:26 am
Posty: 158
Lokalizacja: Brisbane
Wojtek napisał(a):
aj lowju- kocham cie itd...

W moim studenckim rejsie pracowalem przy tacowaniu z Jankiem, chlopakiem spod Lowicza. Wiedzac ze mowie co nieco po angielsku odpytywal mnie z roznych slowek chcac znalezc ich znaczenie i jak je zastosowac. Oczywiscie czolowe pytanie to jak powiedziec jej po angielsku "Kocham Cie". Powtorzylem mu "aj law ju" pare razy ale on nie mogl zapamietac za cholere. W koncu mu powiedzialem "to proste, to tak jakbys do kobylki gadal: Ala wio!" Pozniej mozna bylo slyszec Janka, ktory do swoich murzynek w Kapsztadzie wrzeszczal "Ala, wio!"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 13, 2006 9:24 am 
Offline
Pierwszy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2006 2:25 pm
Posty: 1825
Lokalizacja: Szczecin -Kozacka Góra
W jednym z pacyficznych rejsów przeglšdałem amerykanski Word Almanach i wreszcie dowiedziałem sie ilu ludzi liczy nasze wojsko. (z dokładnoPciš co do sztuki, podany na konktetny dzien roku)
Spore wra?enie wywarł te? na mnie dłuuugi spis działajšcych legalnie w USA koPciołow. Np. starobułgarskich - 2 szt.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Pół wieku
PostNapisane: Pn lis 13, 2006 12:22 pm 
Offline
Starszy Rybak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 11, 2006 3:56 pm
Posty: 66
Lokalizacja: |widnica
Dudi napisał(a):
Maciej Krzeptowski "Pół wieku i trzy oceany"- wyd. MIR -Gdynia 2006 - str.347 - twarda oprawa.
Krzeptowski zebrał w tej ksiazce opowiePci rybakow dalekomorskich od 1946 do 1990 roku i szkoda,?e ksiš?ka konczy sie na tej dacie. A ostatnie 12 lat było najciekawsze i najtragiczniejsze zarazem.Niemniej pasjonujšca lektura - polecam.


Nie zgodziłbym sie z Tobš Dudi co do dat, generalnie nie jest to ksiš?ka jakoP bardzo chronologiczna, autor wymyPlił układ ksiš?ki łowiskami, a zaczyna od samego poczštku czyli w II Rzeczpospolitej "...Nowo powstała Polska najszybciej jak to było mo?liwe zdeklarowała sie jako panstwo morskie. Ju? 18 czerwca 1921 roku powołano..." itd. W wielu rozdziałach wybiega zaP dalej poza 1990 jak choaeby na stronach 292 do 301 sygnowanych nadtytułami "Koreanskie stocznie i Tajfuny", "Polsko rosyjskie kontakty rybackie","Ratowanie Atrii"...

_________________
Najciekawsze jest to co za horyzontem...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 13, 2006 1:03 pm 
Offline
Majster
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 24, 2006 1:26 am
Posty: 158
Lokalizacja: Brisbane
Rycho napisał(a):
W jednym z pacyficznych rejsów przeglšdałem amerykanski Word Almanach i wreszcie dowiedziałem sie ilu ludzi liczy nasze wojsko. (z dokładnoPciš co do sztuki, podany na konktetny dzien roku)


Ciekawe skad oni to wiedzieli. Jak bylem podofem na kompani to nigdy nie wiedzialem ilu jest na budzie a ilu dalo noge przez plot, na piwo. :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lis 13, 2006 1:32 pm 
Offline
Majster
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 24, 2006 1:26 am
Posty: 158
Lokalizacja: Brisbane
Kiedys wpadla mi w rece praca prof Marii Znamierowskiej-Pruffer pt. "Thrusting implements for fishing in Poland and neighboring countries". Zaciekawilo mnie to dzielo bo po pierwsze autorka byla dyrektorem muzeum w miescie skad pochodze, po drugie byla zamilowanym badaczem rybolowstwa a po trzecie byla krajowym autorytetem w polskiej rybackiej lingwistyce. Pamietam ze Swinia cytowal ja podczas wykladow z siatek promujac polskie "slomiaki" zamiast "trekersy". No i pozatym bedec onegdaj ichtiologiem ktoremu podlegal odcinek Wisly od Kaszczorka pod Toruniem do Solca mialem duza stycznosc z rybakami wislanymi ktorzy znali prof Znamierowska i czesto ja wspominali. Ale to temat na inny post...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: lektury
PostNapisane: Śr lis 15, 2006 11:20 pm 
Offline
Ochmistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 23, 2006 2:22 pm
Posty: 762
Lokalizacja: Szczecin
Pół wieku i trzy oceany mo?na kupiae w ksišgarni Zamkowej w Szczecinie cena 32 zł kupiłem 15.11.2006
Waldi


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Pół wieku
PostNapisane: Cz lis 16, 2006 12:00 am 
Offline
Starszy Rybak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 11, 2006 3:56 pm
Posty: 66
Lokalizacja: |widnica
To gratulacje, fajnie by było jakbyP podzielił sie wra?eniami jak ju? przeczytasz.

_________________
Najciekawsze jest to co za horyzontem...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lis 24, 2006 2:33 pm 
Offline
Starszy Rybak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 11, 2006 3:56 pm
Posty: 66
Lokalizacja: |widnica
Zachecam do poczytania WiadomoPci Rybackich, jest tam kilka ciekawych tekstów, np: o stanie pogłowia bałtyckiego dorsza, o zmianach pogodowych, o zawartoPci kwasów nienasyconych w konserwach rybnych i inne. Pdfa zamiePciłem na moje stronce http://morze.zoom.swidnica.pl, wa?y on ok 2 Mb, wiec polecam scišgniecie przed otworzeniem (na wszelki wypadek dodam, ze czytnik pdfów Adobe Reader mo?na Pcišgnšc bezpłatnie z http://www.adobe.com/products/acrobat/readermain.html

_________________
Najciekawsze jest to co za horyzontem...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron

Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Wsparcie techniczne KrudIT Usługi Informatyczne
[ Time : 0.030s | 15 Queries | GZIP : Off ]